CNC – Co to znaczy? Do czego służy? Jak działa?

Coraz częściej przedsiębiorstwa specjalizujące się w obróbce materiałowej promując swoje usługi odnoszą się do obrabiarek CNC czy stacji obróbczych CNC. Na czym polega mechanizm działania tych urządzeń? Co jako zleceniodawcy możemy zyskać wybierając usługę CNC?

Rozwój technologiczny w przemyśle wytwórczym przybiera wymiar rewolucyjny. Odpowiednio zaprogramowane maszyny zastępują człowieka przy obróbce materiałów. Oferują szybsze tempo, niezwykłą precyzję oraz pełną powtarzalność w całym procesie wykonywania najbardziej złożonych zadań. Właśnie takie efekty uzyskuje się przy zastosowaniu maszyn typu CNC.

Jak działa maszyna CNC?

maszyna CNC

CNC z języka angielskiego Computerized Numerical Control oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Sterowanie numeryczne jest w pełni zautomatyzowane poprzez zaprogramowany mikrokomputer. Programowanie maszyny CNC wymaga wiedzy i doświadczenia, podobnie jak jej prawidłowa konserwacja. To sprawia, że mimo wyparcia człowieka ze stanowiska obróbczego sensu stricte, czynnik ludzki pozostaje wciąż niezwykle istotnym elementem procesu obróbki materiałów i to od niego zależy efekt końcowy pracy obrabiarki/stacji obróbczej.

Maszyna CNC działa w oparciu o wytyczne zaprogramowanego systemu sterującego. System zapewnia dokładną i powtarzalną pracę maszyny, podczas gdy zamknięty układ zwrotny powoduje, że po wykonaniu założonej pracy dany element obrabiarki automatycznie wraca do swojego pierwotnego położenia z bieżącą korektą zapisanych w kontrolerze założeń. Efektem tego jest niezwykle precyzyjna i skuteczna praca maszyny CNC, która charakteryzuje się odpowiednią powtarzalnością (tj. liczbą wykonanych elementów) w jak najkrótszym czasie.

W tym miejscu na uwagę zasługuje szerokie spektrum materiałów, z jakimi pracują obrabiarki CNC. Z naszej perspektywy najważniejsze są metale, ale na tym zakres materiałowy się nie kończy. Maszyny CNC bardzo dobrze sprawdzają się podczas obróbki drewna, tworzyw sztucznych, a nawet szkła.

Programowanie i układy sterowania: Od czego zależy jakość pracy maszyny CNC?

Prawidłowa praca maszyny CNC zależy od odpowiednio przeprowadzonego procesu programowania. Jak już wspomnieliśmy, proces ten jest wymagający, w związku z czym operatorzy obrabiarek CNC to osoby przeszkolone.

Programowanie maszyny CNC można podzielić na dwa etapy:

  • CAD – komputerowo wspomagane projektowanie zakresu działania;
  • CAM – programowanie sterowania samej maszyny – konwersja programowanych instrukcji na zrozumiały dla maszyny język systemu impulsów elektrycznych.

W maszynach CNC wykorzystywane są trzy główne układy sterowania:

  • odcinkowe – narzędzie przemieszcza się posuwiście;
  • punktowe – narzędzie sytuowane jest w pożądanym punkcie obrabianego przedmiotu;
  • kształtowe – narzędzie umożliwia wielopłaszczyznową obróbkę materiału w formacie nawet 3D

Przykłady maszyn CNC

Zastosowanie komputerowego ster