Malowanie proszkowe – Co to jest? Na czym polega i kiedy się je wykonuje?

malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe to popularna metoda malowania konstrukcji i elementów wykonanych z metalu. Za jej wyborem przemawia jakość uzyskiwanego wykończenia. Powłoka malarska jest gładka, twarda i wyjątkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, malowanie proszkowe doskonale sprawdza się niezależnie od kształtu i struktury opracowywanego elementu. Charakterystyczny dla tej metody malowania sposób nakładania farby pozwala na precyzyjne pokrycie nawet trudnodostępnych miejsc i uzyskanie równej i gładkiej powierzchni. Na czym polega malowanie proszkowe? Kiedy się je wykonuje? Jakie zalety ma powierzchnia pomalowana proszkowo?

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby proszkowej na powierzchnię malowanego elementu. Osadzona na elemencie warstwa farby utrzymuje się na powierzchni dzięki siłom elektrostatycznym. Następnie pokryte farbą elementy są nagrzewane do temperatury 140 do 2000C w specjalnych piecach do malowania proszkowego. W efekcie wygrzewania proszek ulega stopnieniu i polimeryzacji. Procesy te odpowiadają za jakość uzyskanej powłoki lakierniczej, która jest odporna na:

  • korozję,
  • chemikalia,
  • wysoką temperaturę,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Malowanie proszkowe bardzo dobrze sprawdza się niezależnie od skali obrabianego elementu. Na rynku funkcjonują malarnie dysponujące dużymi piecami. Mogą one malować nawet bardzo duże komponenty o nieregularnych kształtach. Obok nich działają zakłady wyposażone w mniejsze piece, które specjalizują się w malowaniu proszkowym mniejszych elementów i detali.

Jak nakłada się farbę?

W malowaniu proszkowym stosuje się dwie podstawowe techniki elektryzacji i nakładania farby proszkowej:

  • natrysk elektrostatyczny – metoda wysokonapięciowa 40-100 kV, potocznie zwana „koroną”,
  • natrysk elektrokinetyczny – metoda triboelektryzacji, tarciowa, zwana „tribo”.

Wybór metody jest podyktowany przede wszystkim wyborem technologii w danej malarni oraz jej zapleczem technicznym. W obu przypadkach produktem finalnym malowania jest powierzchnia odznaczająca się wysokimi parametrami użytkowymi i estetycznymi.

Zalety malowania proszkowego

Podstawową zaletą malowania proszkowego są właściwości uzyskiwanej powłoki lakierniczej, która doskonale sprawdza się zarówno na elementach eksploatowanych w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Dzięki wysokiej odporności na korozję i uszkodzenia mechaniczne elementy malowane proszkowo mogą być z powodzeniem użytkowane na zewnątrz. Omawianą metodę wykorzystuje się więc do malowania metalowych mebli ogrodowych, a także ogrodzeń panelowych, ogrodzeń aluminiowych i palisadowych.

Na tym jednak zalety malowania proszkowego się nie kończą. Malowanie proszkowe to metoda przyjazna dla środowiska naturalnego – podczas malowania do środowiska nie są emitowane rozpuszczalniki ani rozcieńczalniki. Znikomy lub żaden jest również poziom generowania odpadów. Prawie 100% materiału malarskiego zostaje wykorzystanych. Metoda pozwala na odzyskanie nieosadzonych cząstek proszku i ich wykorzystanie podczas kolejnego malowania.

Oszczędność i ekologiczny charakter malowania proszkowego znajdują również wyraz w ilości zużytej energii. Możliwość stosowania zamkniętych układów wentylacji w sposób bezpośredni przekłada się na oszczędności energetyczne, a co za tym idzie niższe koszty malowania i mniejszy ślad węglowy.

Na uwagę zasługuje nie tylko trwałość powłoki malarskiej, ale również jej estetyka. Powłoki otrzymywane podczas malowania proszkowego uzyskują grubość od 60 do 80 μm. Dzięki temu doskonale maskują wszelkie niedoskonałości pozostałe na powierzchni malowanego elementu po obróbce mechanicznej.

Powłoki uzyskane podczas malowania proszkowego są:

  • gładkie,
  • jednolite pod względem koloru (równomierna aplikacja farby i proces polimeryzacji przeciwdziałają pojawianiu się prześwitów),
  • pozbawione zacieków.

To wszystko sprawia, że wyroby pokrywane w ten sposób prezentują się bardzo estetycznie. Malowanie proszkowe bardzo zyskało na popularności w ostatnim czasie. Moda na styl industrialny oraz mnogość elementów metalowych stosowanych w branży meblarskiej oraz jako elementy dekoracyjne we wnętrzach i na zewnątrz wpłynęły na to, jak postrzegamy wykończenia powierzchni metalowych i jakie mamy w stosunku do nich oczekiwania.